Szedjen gombát, akinek nincs munkája, mert dolgozni, azt kell? Hát akkor menjünk végig ezen az apró kis gondolat-foszlányon, amely – mint csepp az óceán végtelen sötétségét – magában hordja a Fidesz-idiotizmus teljes makrokozmoszát, ama bornírt és elaggott társadalomkép totális univerzumát, amely a XIX. századból ittrekedt, termelésközpontú gondolkodás keserű eszenciája.
Amikor a munkaerő leértékelődik
Munkahelyeket kell találni, ha más nincs, akkor el kell menni gombát szedni, magyarázta Parragh László az ATV Egyenes Beszéd című műsorban. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint ugyanis a belső fogyasztás nem nő, a külső is csak minimálisan, ezért a gazdasági növekedés beindításához nincs más út, többet kell dolgozni.
Mármost én nem egészen értem ezt. Ha ugyanis nincs fogyasztás, azaz nincs vásárlóerő, akkor ki az öreg ördög fogja megvenni az én gombámat? Mert az a kisebbik baj, hogy mivel nem értek a gombákhoz, jó eséllyel legyilkolom a vásárlóimat, a nagyobb gond az, hogy ismét teljesen fölöslegesen dolgoztam. Mondjuk az sem mellékes, hogy gomba nincs, mert éppen nem terem, mert eladták az erdőt a multicégnek, amely tarvágással gyorsan haza vitte a maga profitját, és mert az erdész csak akkor enged a gombák közelébe, ha előtte alaposan megvesztegettem. De a fölösleges munka sem azért baj, mert én olyan irdatlanul lusta vagyok, hanem azért, mert egyfelől tehetnék a hülyeség helyett valami valóban hasznosat, másfelől meg azért, mert minden munkahely igen sok pénzbe kerül. A fölösleges munkahely meg még többe.
De lássuk csak, hogyan vélekedik minderről Parragh László: „A munkahely megteremtődik akkor, amikor a munkaerő leértékelődik. Ez a reálösszefüggés… Ha (valaki) gombát szed, és egy kisüzem lefagyasztja, és ezt értékesíti egy ottani konyhán, akkor ez elindul és működik"
Mi indul el és mi működik, az isten szerelmére? A munkaerő leértékelődése? Azaz a bérek rohamos csökkenése? Vagy a helyi kisüzem piaca születik így meg? Azzal, hogy a munkaerő értéke csökken? Azaz azáltal, hogy tovább szűkül a kereslet?
Termelési központ
És, hogy miképpen jön ide a Fidesz? Nos, úgy, hogy a minap éppen az Iparkamarában tartott előadást Orbán Viktor, aki csaknem szó szerint megismételte mindazt, amit Parrag úrtól hallhattunk. Igaz, gombaszedésről ez alkalommal nem volt szó. Viszont szó volt mindarról, ami a Fidesz kormányzásának teljes összefüggéstelenségét megpróbálja koherens rendszerré fűzni, nem törődve azzal, hogy az orbáni logika pusztán egy szűkkeblű hatalmi ideológia mentén értelmezhető, szélesebb társadalmi összefüggésben látva azonban a végtelen sötétség és nyomorúságos önigazolás baljós mementója.
Mert, mit is mondott Orbán a gazdaságról? Ezt ni: „Magyarországot termelési központtá kívánjuk tenni. Azokat a befektetéseket akarjuk itt tartani, amelyek a versenyszektorban működnek, értéket teremtenek, és ehhez a magyar munkaerőt és szellemi képességet használják.”
Nem egészen függetlenül attól, hogy a kormány igyekszik majd megkülönböztetni a „gyarmatosítókat és a szövetségeseket” – mármint azokat, „akinek csak a piacunk és a rajtunk megkereshető profit kell”, illetve azokat, „akiknek kell tudásunk, kreativitásunk, felkészültségünk és energiánk is, azaz, akik munkát teremtenek” – ez a logika a gombaszedés logikája.
Magyarország, mint termelési központ, vidáman ontja a készárut a világpiacra miközben az ország lakossága semmit nem lát azokból a javakból, amelyeket előállít. A piacunkra ácsingózó gyarmatosítót így rendkívül könnyű lesz távol tartani, hiszen belföldi piac – az alacsony bérek miatt – gyakorlatilag nem létezik, viszont éppen ezért a külföldi befektetők örömmel telepítik ide a termelést. Mindaddig, amíg Kína, Thaiföld vagy Brazília nem tűnik majd versenyképesebbnek…
Út a harmadik világba
Igen, megvalósítható egy ilyen iparfejlesztés. Lehet ilyen Magyarországot teremteni. És ebben az összefüggésben érthetővé válik a pusztán tizenhat éves korig tartó tankötelezettség, a felsőfokú képzés szűkítése, a vállalkozóknak kedvező munkaügyi szabályozás, a gazdagokat támogató adórendszer és a sok egyéb iparpártoló, elitcentrikus, burzsoá-barát intézkedés.
Csak azért megjegyezném: a jóléti gazdaságot nem pusztán azért találták ki, hogy az jó legyen a népnek, hanem azért is, mert a gazdasági racionalitás éppen az ellenkezője annak, amit Parragh úr és Orbán úr képvisel. A növekvő bérek, a mind értékesebb – tehát például tanultabb – munkaerő növekvő vásárlóerőt, és így összességében gyarapodó gazdaságot jelent. A munkaerő leértékelődése pedig pontosan az a zsákutca, amelyikbe a Fidesz vezeti az országot. Én megértem, ha mikro-érdekeinek megfelelően az Iparkamara elnöke úgy véli, hasznos a bérek csökkentése, és azt is megértem, hogy a miniszterelnök által oly sokat emlegetett középosztály örömmel fogadja ezt a gazdaságpolitikát, de nem árt, ha tudjuk: ez a középosztály nem a társadalom derékhada, hanem a szűk elit és a széles nyomorúság között álló kicsinyke érdekcsoport. Amolyan igazi, harmadik világbeli középosztály.
A Boldogok a sajtkészítők immár a Facebookon is megjelent.
Érdemes bejelölni, mert előfordul, hogy egyébként izgalmas posztok
nem kerülhetnek ki az Index címoldalára.