Égető téma lett a devizahitelesek sorsa. Miután a kormány úgy döntött, megmenti a hitelkárosultakat, elszabadult a véleményáradat. Boldog, boldogtalan elmondja, leírja, összefoglalja, mit, hogyan és miért kellene, vagy semmiképpen nem kellene tenni. A leghatározottabban a kannibálok óbégatnak. Szerintük a devizahitelesek megmentése erkölcstelen tett, az állam társadalommal, illetve a bankokkal akarja megfizettetni a személyes felelőtlenség következményeit. Nem kívánok beleereszkedni a devizahitelezés zűrzavaros bugyraiba, nem tudok utat vágni a hiteles-mentés átláthatatlan bozótjában, de az nyilvánvaló, hogy a felelőtlenségről papoló, a terhek igazságtalan újraosztása miatt háborgó sokaság valamit nem ért, valami igen fontosat elfelejtett megérteni.
Előnyök, hátrányokA devizahitelesek megmentése ellen érvelőkkel vitatkozni kicsit olyan, mint amikor egy igen összetett matematikai képlettel kapcsolatban valaki az egyszeregyet szajkózza, és közben azt gondolja: igaza van, nem is tévedhet, hiszen jól látható, hogy az egyenletben van szorzás. A vulgárkapitalizmus lelkes képviselői a devizahitelezést természetesen az egyéni felelősség szemüvegén át vizsgálják, és eszükbe sem jut, hogy – minden kíméletlensége, személyessége és önműködése dacára – azért a kapitalizmus sem valami spekulatív képződmény, önmagában álló dolog, Ding an sich, hanem szerves része annak a valaminek, amit társadalomnak nevezünk.
A kapitalizmus hibáiért, a tőkés rend szereplőinek tévedéseiért, a vagyonok és döntések urainak kudarcaiért mindenképpen a társadalom kénytelen jótállni. A mérgezett befektetések miatt csőd felé tántorgó bankok állami megmentése, a piacaikat vesztett nagyvállalatok mesterséges életben tartása, vagy akár a brutális környezetszennyezés következményeinek eltakarítása mind, mind össztársadalmi feladat. Akár tetszik ez nekünk, akár nem. Ebből a szempontból teljesen mindegy az, hogy az állam, az adófizetők pénzén a bankokat, azaz a befektetőket menti, vagy az adósokat próbálja segíteni. Mindegy, mert a rendszer fenntartása érdekében hozott áldozat mindenképpen azokat terheli, akik nem tehetnek semmiről, akik csak egyszerűen élvezik a rendszer előnyeit és elszenvedik hátrányait.
Jólét és nyomorMost persze, most, hogy a hitelkárosultak megmentése napirendre került, sokan próbálják úgy beállítani a kapitalizmus folyamatait, mintha abban a nyereség és a veszteség lehetősége a vállalkozó szelleműeket érintené, s mivel a vállalkozó szellem a módosabbak luxusa, ezért elsősorban a középosztály játszótere volna. Bokros Lajos például efféléket írt a minap: „Ha a devizahitelek átváltásából fakadó veszteséget az állam átvállalja, akkor világosan ki kell jelenteni, hogy ez az adófizetők terhére történik. Azokéra, akik semmilyen hitelt sem tudtak felvenni, mert szegények. Azokéra, akik a válságot nem hiteltartozásuk növekedése, hanem például munkanélküliség, vagy más jövedelmeik jelentős mértékű csökkenése formájában szenvedik el. Vajon igazságos-e a devizahitelesek terhein enyhíteni úgy, hogy a válság más súlyos kárvallottainak terheit növeljük?”
A nagybajuszú bankár úgy tesz, úgy érvel, úgy csavarja a szót, mintha a nincstelenek valami rendszeren kívüli tényezők volnának. Mintha nem éppen a kapitalizmus csinált volna belőlük földönfutót, mintha a bankoknak, tőkéknek, nagyvállalatoknak az ég egy adta világon semmi közük nem volna a szegények szegénységéhez. Mintha nem éppen bankrendszer okozta volna azt a válságot, amelynek nyomán ezeknek az embereknek el kellett szenvedniük a munkanélküliséget, illetve jövedelmeik csökkenését. Mintha a legszegényebbeknek módja volna arra, hogy elkerüljék a rendszer hibáiból eredő össztársadalmi felelősség rájuk eső részét.
Akik persze egy kicsit is ismerik ennek a rendszernek a logikáját, azok tudják: a mi európai jólétünk a szegények – immár Európába is betüremkedő – harmadik világából táplálkozik.
MunkaadókDe ne fűzzük tovább a rendszerkritikus szálat. A devizahitelesek megmentése szempontjából ez úgyis csak távoli vonulata a problémának. Az aktuális kérdést ugyanis inkább úgy vetik föl az emberevők, vajon miért kellene megmenteni azokat, akik mostanáig élvezték az olcsó hitel előnyeit, most viszont, hogy drága lett a kölcsön, sírnak-rínak, követelőznek.
Az érvelés mögött a kapitalizmus lelkes apologétáinak meggyőződése áll, akik a társadalmi hozzájárulás mértéke szerint is igyekeznek különbséget tenni a megmentendők között. Olyanokat mondanak, hogy a nagyvállalat milliónyi embernek ad munkát, a bank pedig éppen ahhoz járul hozzá, hogy a nagyvállalat ezt megtehesse, tehát elsősorban őket kell menteni. Ezenközben a hitelt felvevő, felelőtlen polgár nem ad munkát senkinek, csak megveszi hülye plazmatévéjét, megépíti giccses palotáját, él, mint a tücsök a nyáron. Most, hogy, íme, eljött az ősz, ugyan miért kellene megmenteni őt?
Nem sokban különbözik ez a gondolatmenet a feljelentők, a zsidó-, sváb-, és kulákvagyonba beköltözők, az egymást kiforgatók, az örökség felett civakodók gondolkodásától. És nem csupán azért, mert egymásért, ha törik, ha szakad felelősek vagyunk, hanem azért is, és főleg azért, mert a bajba jutott hitelfelvevők legalább akkora mértékben hozzájárultak közös jólétünkhöz, mint a bankok és nagyvállalatok.
A devizahitelek állománya ma 3500 milliárd forint, ami a bruttó hazai termék 12%-ának felel meg. Ezt az irdatlan mennyiségű pénzt vették föl a hitelkárosultak, és ezt az irdatlan pénztömeget pumpálták bele a hazai gazdaságba. Úgy, hogy azért személyes felelősséget vállaltak. Vásárlásaik, lakásépítéseik, és egyáltalán bárminemű költekezéseik mind-mind a nemzetgazdaságot gyarapították. Munkát adtak a kőművesnek, az autóneppernek, ezernyi kisiparosnak, piacot teremtettet tucatnyi nagyvállalatnak. Hogy ők csak maguk előnyére vették fel azt a hitelt, éppen olyan hazugság, mint a gonosz háttérhatalomról szőtt rémmese. Aki ilyesmiben hisz, aki ilyesmit állít, aki ennyire takarékosan bánik gondolkodási képességeivel, az mindenféle egyéb aljasságra is képes.
A devizahitelesek megmentésére éppen azért van szükség, mert az a pénz, amit ők annak idején a magyar gazdaságba beletettek, most kamatos kamattal együtt áramlik ki az országból. Ez a tény pedig lényegében független attól, hogy a hitelkárosultak a maguk döntését felelősen vagy felelőtlenül hozták meg. A hitelkárosultak megmentése nem pusztán és nem elsősorban szociális, vagy politikai kérdés, hanem legsúlyosabb nemzetgazdasági problémáink egyike, társadalmi értelemben pedig a latinamerikanizálódás – azaz a szegények és gazdagok közötti különbség növekedésének, a középosztály kiürülésének – folyamatait megfékező, de legalábbis lassító intézkedés. Minden más megközelítés önző ostobaság, vagy tudatos torzítás.
Ha tetszett a bejegyzés, ha örömmel olvasod a BASK (Boldogok a sajtkészítők) megrázóan provokatív, üdítően szellemes és elkeserítően valósághű írásait, lájkold a BASK facebook oldalát, oszd meg barátaiddal a felszabadító, vagy éppen felháborító cikkeket, mert előfordul, hogy egyébként izgalmas posztok nem kerülhetnek ki az Index címoldalára.
Az utolsó 100 komment: