Orbán-Matolcsy: túl a barátságon
2011.09.13. 12:23 Ratius
5 komment
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
ámbátor 2011.09.13. 12:45:27
Én azt látom, hogy a nyápic kovboj megint bement az ivóba és elkezdte a nagyfiúk söröskorsóit a földhöz csapdosni.
Eszköze semmi csak a pofája nagy.
És a végén mi szívjuk meg a hátulütőjét.
stoic79 · http://liberatorium.blog.hu 2011.09.14. 10:43:26
1) Bankütközet - sajnos senki nem veszi figyelembe azt a nem elhanyagolható következményt, hogy mi lesz a bankok betéteseivel. Sokan ugyanis nem a magyar bankokba helyezik majd el a pénzüket, hanem külföldi számlát nyitnak. Bár ez nem sok embert érint, viszont ez a kevés ember igen jelentős tőkét tud megmozgatni. Ráadásul ha leértékelődik a forint, akkor a magyar banknál még az is jobb választás, ha devizában veszel fel kézpénzt, és azt otthon tartdod. Ezek a pénzek pedig nagyon hiányozni fognak a magyar gazdaságból. Ezt tovább erősíti a döntésekkel járó ki nem mondott üzenet: a) aki megtakarít, az később hátrányba kerül azzal, aki eladósodik (az ő pénzéből csoportosítanak át, még ha áttételesen is), b) ha a kormány úgy akarja, akkor felülírhat magánjogi szerződéseket.
2) Árfolyamcsata - ezzel az a bökkenő, hogy a magyar államnak elsősorban külföldi tartozásai vannak, így a forint leértékelődése növeli az államadósságot. Az exporttal kapcsolatban részben van igazad, ugyanis az a pénz, amit az exportőr kap, több lesz, mint korábban, de mivel ez a forint gyengüléséből származik, ezért reálértéken nem lesz nyeresége. Az importtal meg az a baj, hogy Magyarország bizonyos termékekből kizárólag import útján tud beszerezni. Ezek szükségszerűen drágábbak lesznek, vagy szélsőséges esetben nem lesznek kaphatóak. A gazdasági struktúrát elnézve ez elsősorban nyersanyagok, valamint az ezek segítségével készült áruk: hi-tech berendezések, vezetékek, járművek stb.
3) Infláció-offenzíva - ez az infláció valóban nem klasszikus pénznyomtatás, hanem egyszerűen rossz gazdaságpolitika. A döntések következménye egy kiszámíthatatlan gazdasági környezet, ami igen megnehezíti új vállalkozások indítását.
" E folyamat, bár igen-igen hátrányos a bérből élők számára, rendkívül előnyös az állam számára." A bibi az, hogy az állam pénze a bérből élők adójából származik. Lehet, hogy csökken az államadósság, de azon az áron, hogy a gazdaság beindításáért/felpörgetéséért felelős privát beruházások/befektetések elmaradnak.
4) Háborús logika - ez egy hibás döntés, ugyanis Magyarország "külföld függése" elsősorban nem az adott országok államaitól, hanem privát cégektől van, utóbbiakat pedig ez egyáltalán nem hatja meg. Rossz gazdaság esetén ezek a cégek nem fektetnek be, akik meg már itt vannak, drágábbak lesznek, leépítenek vagy rosszabb minőségű szolgáltatást nyújtanak.
"A háborúkat ugyanis nem azok szokták megnyerni, akik részt vesznek bennük, hanem azok, akik kimaradnak belőlük." Ezt jó lenne, ha a kormány is megfogadná, ugyanis ezzel döntéssel háborút indított elsősorban a magyar adófizető, hitelllel nem rendelkező állampolgárok ellen. A történelemben számos kormány próbálta ezeknek az embereknek a vagyonát különböző indokkal elvenni, az eredmény minden esetben katasztrófa volt.
Ratius 2011.09.14. 11:18:10
Sajnos mélységesen egyetértek veled.
Nem is gondoltam egy percig sem, hogy az általam vázolt perspektíva valódi alternatíva lenne, de azt nem tartottam haszon nélkül valónak, ha összefoglalom, hogy a mérhetetlenül sok hátrány mellett milyen - esetleges - előnyök származhatnak a döntéasből. A hátrányokról elegen írtak már. Én az előnyökre koncentráltam. De persze tudom, hogy a kettő kéz a kézben jár.
stoic79 · http://liberatorium.blog.hu 2011.09.16. 10:26:16
_orchid_ 2011.11.02. 09:07:34
A cikk írója egyoldalúan, figyelmen kívül hagyva- számtalan téves következtetést vont le a pénzromlás "áldásos" államháztartási kihatásairól. Az egyetlen pozitív hatása ami viszont elenyészö, az a többlet áfa bevétel, amivel a pozitívumok sora ki is merült. De ez is kérdéses.
A cca. 10000 milliárdos deviza adósság (a teljes 20625 mrd-ból kb. a fele) finanszírozása a pénzromlás miatt ellehetetleniti az állam müködését, miután az infláció cca 5%, ami a 10000 mrd-os HUF adósságon könnyít ugyan, a vele szemben álló - 1 év alatt - kb.20%-nyi deviza leértékelödésel szemben, ami viszont tragikus mértékü !
A devizahitelesek adósságának forintra konvertálása pedig egyszerüen képtelenség (cca 5000 milliárdról van szó ami állandóan emelkedik.)
Ha 200 ezernek embernek sikerül is kiszállnia az ördögi körböl, mi lesz a többi 800 ezerrel ? Hajlétalanok országa leszünk ?
A külföldi tulajdonú bankok esetleges ellehetelenítése látszólag kedvezne a magyar bankoknak (megjegyzem magyar bank csak a takszövök, az OTP 60% külföldi kézben van. nyrt lévén) csakhogy magyarországon nincs elegendö hitelezhetö töke, mindenképpen szükség van külföldi tökebevonásra.
Az említett "Ft leértékelödés jó az exportöröknek", mondat igencsak sántít, mert az exportra termelö cégek az alapanyagaik jelentös részét kénytelenek importból fedezni, mert nem mindig, söt szinte alig tudja hazai forrásból fedezni, mert sokszor nem az ár hanem a minöség a probléma + az energiahordozo nem import ?
Az Ft leértékelödés + infláció ráadásul drágítja, csökkenti a belsö fogyasztást, a kkv-k rohamos recessziója a munkanélküliséget növeli, ezáltal csökken az állam bevétele, nem beszélve a munkanélküli, szociális járadékok megugrásáról. A fekete gazdaság felerösödése szintén egyre nagyobb probléma lesz.
Az állami adóbevételek nagyon valószínü elmaradása, pedig maga után vonja az adóterhelés emelkedését, ami a 2012-es ktgvetésben visszaköszön, ez további recessziót eredményez. A minimálbér drasztikus emelkedése pedig soha nem látott munkanélküliségi hullámot fog eredményezni. Az egykulcsos is már kétkulcsos !
A gazdaság kiszámíthatatlansága pedig egyszerüen elképesztö, nem is tudom a Matolcsy az eszement intézkedései hatására hogyan várja el hogy itt bárki beruházzon hosszútávra.
De azt gondolom hogy kár folytatni, mert ezek az alapvetö hatások törvényszerüek, függetlenül attól hogy a voluntarista gazdaságpolitikusaink kijelentö módban mit szeretnének vizionálni.
Az infláció és az árfolyam további romlása tragikus hatású lesz mindenkire nézve, a devizahitelesek 80%-ára azonnali, a többiekre pedig lassú pusztulás vár.
Az állam pedig a 20000 milliárdos tartozását (fele HUF másik fele DEV) egyre magasabb kamattal tudja csak finanszírozni, ami további 100 milliárdok ablakon kidobását eredményezi. Lásd www.akk.hu lapon mekkora a felvett rövid és hosszúlejáratú devizakölcsönök kamata (6.7-8% közötti), ráadásul már a kutyának sem kellenek.
Na szóval, elöbb-utóbb elérkezik az igazság pillanata, Orbán és Matolcsy kénytelenek lesznek beismerni hogy Marx Károly csak egyszer született és azóta sem tudott reinkarnálódni.
(Egy tátott szájjal ámuldozó kisvállakozó....)