Az MTI híre szerint az amerikai Rágalmazásellenes Liga aggódik a Jobbik térnyerése miatt. Az önmagát szerényen a világ első számú antiszemitizmus-ellenes szervezeteként meghatározó liga levelet írt Bajnai Gordon miniszterelnöknek, amelyben rémülten konstatálja, hogy nyíltan antiszemita pártok ,,ilyen sok szavazatot kaptak”. Még rémültebben szembesültek azzal, hogy a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezete (TMRSZ) az antiszemitizmust minden magyar hazafi kötelességeként pártolja, és hírlevelében arra hívta fel ötezer tagját, hogy készüljön fel a zsidók elleni fegyveres harcra. (Na, ez persze önmagában is röhejes, különösen a rágalmazásellenes kifejezés tükrében, hiszen ilyen hírlevelet aligha tett közzé a TMRSZ. De nem erről akarok írni.)
Inkább arról, hogy a Liga egyúttal felszólította Európa vezetőit: gondoskodjanak arról, hogy ,,az antiszemitizmus, a rasszizmus és a fanatizmus soha többé ne vesse meg a lábát Európában”.
Nos, kedves zsidó barátaim, szánakozással eltelve közlöm veletek, hogy végletesen lemaradtatok és lemaradásotok katasztrofális sebességgel nő a világ élvonalához képest. Úgy jártatok, mint a harmadik világ országai, amelyek – főleg az informatikai robbanásnak köszönhetően - mostanában vesztik el utolsó esélyeiket is arra, hogy belátható időn belül a fejlett országok közé emelkedjenek. Azért különösen jó példa az informatikát megemlíteni, mert úgy tűnik, zsidó jogvédő barátaink, ti súlyos információhiánnyal küzdötök az elmúlt hatvan-nyolcvan év eseményeivel kapcsolatban.
Ezúton szeretnélek hát tájékoztatni benneteket, hogy Európa és a világ legtöbb fejlett országának vezetői az elmúlt évtizedekben a legnagyobb határozottsággal gondoskodtak arról, hogy ,,az antiszemitizmus, a rasszizmus és a fanatizmus soha többé ne vesse meg a lábát Európában”.
Mielőtt azonban megemlítenék néhány – a fasizmus szempontjából releváns – változást az elmúlt emberöltő történetéből, felhívnám a figyelmeteket egy apró, de nem mellékes körülményre. Arra, hogy hatvan-nyolcvan esztendő a világ újkori történetében, olyan elképesztően sok, amit szinte felmérni is nagyon nehéz. Hasonlítsátok csak össze az ezernyolcszázharmincas évek kultúráját, problémáit, szemléletét a kilencszáztízes évek kérdéseivel! Rá fogtok döbbenni, hogy már száz évvel ezelőtt is olyan gyors volt a fejlett világ fejlődése, hogy az a nyolcvan év gyökeresen felforgatta, és átalakította a kérdések sorát. Nem szeretnék itt belemenni a jobbágyfelszabadítás, a gyarmati rendszer kiépülése vagy épen a modern közlekedés által okozott XIX. századi változások taglalásába, de aligha lehet kétséges, hogy a korszak elejének és végének problémái gyökeresen eltértek egymástól.
Hasonló a helyzet az elmúlt nyolcvan évvel kapcsolatban is. Sőt, az elmúlt évtizedekre ezerszer igaz az, hogy velejéig átformálták a világot. Lássunk néhány, a fasizmus szempontjából fontos tényezőt:
Kommunikációs forradalom
A jelenben is zajló folyamatot talán jobb lenne kommunikációs atomrobbanásnak nevezni, hiszen a nyolcvanas évek kereskedelmi televíziózásával kezdődő és jelenleg az internet diadalmeneténél tartó folyamat olyan döbbenetes átalakulást hozott, amilyenre talán soha nem volt példa az emberiség történetében. Ez az átalakulás egyszer, s mindenkorra megszüntette a diktatúrák kommunikációs monopóliumát. Ami, azt hiszem, nagyon fontos tényező.
Globalizáció
A nyolcvanas évek óta zajló jelenség a fasizmus szempontjából azért nagyon izgalmas, mert bár a nemzeti gondolatot nem söpörte el, a nemzetállamok eszméjét alaposan megtépázta. A nemzeti eszme ma nem a ,,Minden németet egy államba!” szlogent jelenti, sokkal inkább a ,,Bajor szabadállamot!” követelést támasztja alá. Nem jelentéktelen változás!
Gyarmati rendszer összeomlása
Talán aprónak látszó körülmény így harminc-negyven év távlatából, de mégsem mellékes, hogy a hatvanas, hetvenes években megszűnt a gyarmati rendszer. Ma nem csupán azért lehetetlen a hódító politika, mert a meghódítandók elég kemény ellenállást tudnak kifejteni, de a hódító közvéleménye számára is elfogadhatatlan. Márpedig én jobbfajta fasizmust agresszív térpolitika nélkül nemigen tudok elképzelni.
Popkultúra
Az a fajta életigenlő szemlélet, amely az ötvenes, hatvanas években bontakozott ki, és ma már egyértelműen uralja a fejlett világ kultúráját ugyancsak döntő változás. Akadnak persze ma is militarista csoportok, vagy olyanok, akik készek személyes áldozatot hozni nagynak gondolt eszméikért, de ők egy marginális kisebbséget alkotnak. A többség számára az önfeláldozó hősiesség, a hierarchikus társadalmi struktúra, a vezérelv, a társadalom ,,magunkfajtákra és magukfajtákra” osztása nem csupán elfogadhatatlan, de egyenesen röhejes. A magunk- magukfajta felosztás elutasításához némi magyarázatként annyit kell hozzátenni, hogy azt az első baráti sörözés, vagy szerelem fölülírja. Amire egyébként éppen a kommunikációs forradalom miatt kerülhet sor.
Jóléti állam
Ugyancsak érdemes szót ejteni a jóléti államról, amely nem pusztán gyökeresen alakította át az emberek életszínvonalát, de olyan gazdaságfilozófiát is képvisel, amely példátlan a történelemben. Talán érdemes megemlíteni itt azt a történelmi kutatást, amely szerint az emberiség 99%-a a szegénység határán lavírozott az elmúlt tízezer évben, és ez a helyzet csak az ötvenes években, a mezőgazdaság és az élelmiszeripar forradalmi átalakulásával változott meg igazán. De megváltozott és ez sem elhanyagolható elem a fasizmus szempontjából.
Demokrácia
Hasonlóan természetesnek tetsző, de korántsem mellékes tény a demokratikus politikai kultúra döntő térnyerése a fejlett világban. Persze sok bajunk van a demokráciával, nyilván rettentő rosszul működik, de egyet mindenképpen megmutat minden embernek: azt, hogy politikai elitünk olyakkora tahókból áll, hogy egyiküket sem szabad kizárólagos felhatalmazással a kormányrúdhoz engedni. Ez a Tapasztalat persze ismét összefügg a kommunikációs robbanással, és alapvetően húzza ki a talajt a fasiszta igények alól.
Eugenika
E rövid és korántsem teljes lista végére hagytam egy igen-igen fontos, bár előszeretettel elhanyagolt tényezőt: az eugenika, fajnemesítés, avagy rasszhigiénia kérdését. A fasizmus térnyerése szempontjából döntő jelentőségű tudományos tévedésről van szó. Arról, hogy a XIX. század végén, illetve a XX. század első felében komoly tudományos elmélet tételezte fel, hogy az emberek között igenis vannak biológiai jellegű különbségek, s ezeknek befolyásolásával a nemzet nemesíthető. Ennek az elméletnek az alapján korlátozta például az Egyesült Államok az alsóbbrendűnek tartott kelet-európaiak bevándorlását, ennek az elméletnek a jegyében zajlott a gyarmatosítás, és legborzalmasabb következményeként a zsidóüldözés. Hangsúlyozni szeretném, hogy a rasszhigiénia egyértelműen tudományos elmélet volt akkoriban. A modern genetika kialakulásával azonban az eugenikának nevezett tudományos tévút, a flogisztonelmélet, meg a geocentrikus világkép mellé, a meghaladott paradigmák tárházába került, s ma már nincs komoly ember, aki egy zsidót, vagy egy cigányt ,,fajilag” akarna megkülönböztetni a többi embertől. És ez a fasizmus szempontjából ugyancsak nem mellékes változás.
Lezárva ezt a nyúlfarknyi listát, kérlek benneteket, zsidó barátaim, lássátok be, hogy mi, Európa szellemi, politikai és gazdasági vezetői, azaz polgárai, mindent megtettünk a fasizmus újáéledése ellen. Munkánkkal egyszer, s mindenkorra lezártuk azt a korszakot, amelyben a hitleri típusú gondolkodásmódnak esélye volt az érvényesülésre. Egyúttal kérlek benneteket, találjatok új, hiteles elnevezést annak a rémnek, amitől ma rettegtek, mert a fasizmus életfeltételei megszűntek az elmúlt évtizedekben! Így aztán fasizmussal való riogatás egyre anakronisztikusabb, s mint ilyen, egyre mulatságosabb közéleti tényező. Ráadásul nem is tudjuk kezelni problémáitokat, ha folyton olyasmiről beszéltek, ami nincs... Még a végén azt hisszük, csupán szorongásos neurózissal küzdötök, aminek megoldását a pszichológus helyett nem vállalhatja a társadalom.
Utóirat
A bejegyzés egyébként értékes segédanyagot nyújthat, mind a baloldali-liberális média megmondó embereinek, akik a Jobbik térnyerését látva egyre csak a fasiszta előretöréssel riogatják a békés polgárokat, és értékes háttéranyag lehet a Jobbik ideológusai számára is, akik talán észreveszik, hogy eszméik többsége fölött bizony eljárt az idő.