A minap határozati javaslatot nyújtott be az Országgyűlésnek Simicskó István kereszténydemokrata képviselő. A Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára azt kezdeményezte, hogy a nándorfehérvári csata 555. évfordulójának emlékére július 22.-én, a legendás diadal napján ünnepelje meg az ország a „Hazaszeretet napját”.
Pompás elképzelés! Mindjárt bele is lapoztam a magyar történelmi kronológiába, vajon milyen jeles dátumokat találok ott, amelyekhez emléknapot kapcsolhatnánk.
Íme egy kis lista, szigorúan középkori történelmünkből szemezgetve.
Február 20. - A korrupció és pártfinanszírozás napja (Annak emlékére, hogy 1440-ben Kottaner Jánosné a visegrádi palotából Erzsébet királyné részére ellopta a Szent Koronát.)
Március 14. - A pártos honfivér napja (Géza és László hercegek Salamon fölött aratott 1074-es mogyoródi győzelmének emlékére.)
Március 17. - A magyar állhatatlanság napja (Annak emlékére, hogy a tatárok közeledtének hírére a pesti csőcselék 1241-ben legyilkolta a korábban befogadott Kötöny kun fejedelmet és családját.)
Március 18. - A magyar kiskirályok napja (Csák Máté 1321-es halálának emlékére.)
Április 28. - A hatékony lobbicsoportok napja (Annak emlékére, hogy 1401-ben Zsigmond király a bárók fogságába került, s csak komoly engedmények árán szabadulhatott.)
Május 1. - A magyarok nyilainak napja (A 926-os szentgalleni kaland emlékére.)
Május 31. - A kormányzati felelőtlenség miatt emelkedő adók napja (Annak emlékére, hogy az országgyűlés 1462-ben 1 forint rendkívüli adót szavazott meg a Szent Korona visszaváltására.)
Június 1. - A magyar nagyhatalmi ábrándok napja (Annak emlékére, hogy Mátyás 1485-ben bevonult Bécsbe.)
Június 7. - A magyar opportunizmus napja (Annak emlékére, hogy 1206-ben III. Ince pápa felszólította a magyar egyházi és világi előkelőket: tegyenek hűségesküt II. András születendő fiának)
Június 8. - A hazánkban ideiglenesen tartózkodó idegen hadseregek napja (Annak emlékére, hogy 1147-ben a második keresztes hadjáratra induló III. Konrád német király átvonult seregével Magyarországon.)
Július 5. - A meggyilkolt államfők napja (Aba Sámuel 1044-es ménfői vereségének emlékére.)
Augusztus 10. - A magyar katonai lúzerség napja (A 955-ös augsburgi csatavesztés emlékére.)
Augusztus 11. - A magyar kürtösök napja (Lehel, Súr és Bulcsú elfogott magyar vezéreket 955-ös felakasztásának emlékére.)
Augusztus 15. - A trónkövetelők, ellenzéki vezérek és árnyékkormányok napja (Velencei, Orseolo Péter 1038-as trónra lépésének emlékére.)
Szeptember 28. - A női politikusok napja (Annak emlékére, hogy 1213-ben ezen a napon gyilkolta meg Bánk Bán Gertrúd királynét)
December 12. - Az értelmetlen és hamvában holt kormányzati kezdeményezések napja (Annak emlékére, hogy 1408-ban ezen a napon alakult meg A Sárkányos-társaság.)
December 20. - Az elbocsájtott köztisztviselők napja (Annak emlékére, hogy 1191-ben ezen a napon III. Celesztin pápa megerősítette az esztergomi érsek azon kiváltságát, hogy a királyi udvar tisztségviselőit csak ő közösítheti ki)