Václav Klaus cseh elnök a hónap elején közölte: nem írja alá a Lisszaboni Szerződés ratifikációs okmányát, amíg Csehország mentességet nem kap a szerződés részét képező emberi jogi charta hatálya alól. A cseh államfő szerint csak így lehet megakadályozni, hogy a II. világháború után a Benes-dekrétumok alapján Csehszlovákiából kitelepített németek visszakövetelhessék elkobzott vagyonukat.
Ha Csehországnak sikerül kivételt elérnie az európai uniós Lisszaboni Szerződéshez csatolt emberi jogi charta alól, akkor Szlovákia is megpróbálja elérni ugyanezt - jelentette ki Robert Fico szlovák kormányfő. - Ha azonban az EU eleget tesz a cseh kérésnek, és lesz egy kivétel az EU alapjogi chartája alól, akkor úgy fog tűnni, mintha az lenne főszabály, hogy az EU-dokumentum jogalapot teremt a volt Csehszlovákiából kitelepített szudétanámetek leszármazottainak kártérítési követeléseihez, és ezeket a cseh kivétel miatt a felbomlott ország másik utódállamával, Szlovákiával szemben fogják beterjeszteni - magyarázta.
Kaphat-e felmentést egy ország az emberi jogok alól?
Elvileg ugye nem, hiszen az emberi jogok egyetemesek, s mindenkire érvényesek. A modern atlanti civilizáció elvárja minden országtól, hogy tiszteletben tartsa azokat. Sőt, ha valaki durván megszegi az emberi jogokat, még odacsapni is hajlandó. Így járt például Szerbia a közelmúltban, vagy Irak a még közelebbi múltban.
No, ennyit az elméletről. A mesematiné véget ért.
A valóságban ugyanis az emberi jogokkal kapcsolatos elvárásokat a politikai és gazdasági érdek határozza meg. A nyugati világ – ha érdekei úgy kívánják – könnyedén elsiklik felettük. Így kapott felmentés emberi jogokból elsőként a Szovjetunió a második világháború idején, aztán sorban a többiek, akikkel érdemes volt együttműködni, akkor is, ha a legsötétebb népirtás nyomta lelküket. Tito diktatúrája egészen elfogadható, sőt dicsértetés mintaállam volt, a hidegháború éveiben, Irak felvilágosult ura, Szaddam Husszein is barátnak minősült egészen addig, amíg féken tartotta a szomszédos fundamentalistákat. Aztán fordult a világ, és a diktátorok nem fordultak vele elég ügyesen. Hát le lettek kicsinyt bombázva…
De aktuálisan, mondjuk Kínával is lehet haverkodni, bár ott az emberi jogokat hírből sem ismerik. Sebaj, elég erős ahhoz a sárga monstrum, nehogy számon kérjünk rajta olyasmit, amiről nem akar számot adni.
Mármost rendkívül izgalmas kérdés, mi lesz a csehekkel meg a szlovákokkal.
Ha ugye felmentést kapnak emberi jogokból, akkor az Európai Unió legitimálja a kollektív bűnösség elvét. Ha meg nem, akkor jönnek a kitelepített szudétanémetek (meg majd a kitelepített sziléziai, pomerániai, elzászi és a többi németek), a Felvidékről elüldözött magyarok, kártérítést igényelnek, visszakövetelik egykori ingatlanjaikat, gyáraikat, és az igazságtétel lavinája végighömpölyög Kelet-Európán…
Lehet, hogy mégsem kellett volna Teheránban és Jaltában olyan nyájasan elbeszélgetnie Churchillnek Sztálinnal… Lehet, hogy Európának előbb-utóbb meg kell fizetnie annak az első hamis kézfogásnak az árát?